egzamin dla kandydatów na członków RN

Q&A: Egzamin dla kandydatów na członków RN

Ze względu na dużą liczbę pytań, jaka do mnie spływa odnośnie egzaminu dla kandydatów na członków organów nadzorczych spółek Skarbu Państwa, postanowiłem stworzyć listę pytań wraz z moimi odpowiedziami. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad podejściem do egzaminu i potrzebujesz dokładniejszych informacji, to ten artykuł rozwieje wiele Twoich wątpliwości.

Więcej na temat egzaminu znajdziesz w innych moich wpisach:
1) Jak zdałem egzamin na człona rady nadzorczej – praktyczne wskazówki (sprawdź tu)
2) 19 porad, które pomogą zdać egzamin na członka rady nadzorczej (sprawdź tu)

1. W jakich terminach odbywa się egzamin dla kandydatów na członków RN?

Terminy egzaminów możesz znaleźć na stronie internetowej Kancelarii Prezesa RM – sprawdź tutaj. Zapewne niedługo pojawi się terminarz obowiązujący w 2018 roku.

2. Ile wynosi opłata?

Opłata egzaminacyjna wynosi 850 zł. Jeśli zrezygnujesz z przystąpienia do egzaminu przed terminem zamknięcia listy uczestników, otrzymasz zwrot opłaty. Należy pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku oraz dochowaniu terminu. Wzór wniosku ws. rezygnacji znajdziesz tutaj.

3. Jakie dokumenty należy złożyć, żeby przystąpić do egzaminu?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Kancelarię Prezesa RM, każdy uczestnik egzaminu dla kandydatów na członków RN powinien złożyć:

  1. Wniosek o wpisanie na listę uczestników (znajdziesz tutaj).
  2. Kwestionariusz osobowy (znajdziesz tutaj).
  3. Dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej (np. potwierdzenie przelewu z banku).

Wskazane powyżej dokumenty należy wysłać (najlepiej listem poleconym) na adres:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Departament Skarbu Państwa
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa

4. Gdzie odbywa się egzamin?

Egzamin odbywa się w Warszawie przy ul. Wspólnej 6, w budynku dawnego Ministerstwa Skarbu Państwa.

5. Z jakich materiałów należy korzystać?

Polecam literaturę wymienioną w wykazie zamieszczonym przez Kancelarię – dostępny tutaj. Część pytań na egzaminie pisemnym została opracowana w oparciu o wskazane tam pozycje, dlatego warto z nich skorzystać.

6. Gdzie znajdę przykładowe pytania pojawiające się w części pisemnej?

Przykładowe pytania występujące na egzaminie znajdziesz również na stronie Kancelarii Prezesa RM – patrz tutaj. Niestety nie zawierają klucza odpowiedzi.

7. Jak wysoka jest zdawalność?

Zapewne oprócz organizatora nikt nie gromadzi i nie posiada takich danych. Podczas mojego terminu do etapu ustnego przeszła mniej więcej połowa uczestników. Z kolei drugą część zdali wszyscy. Oczywiście, takie statystyki nie są tożsame dla każdego egzaminu. Na ostateczny wynik wpływa wiele czynników, m.in. poziom wiedzy kandydatów, obowiązujący zestaw pytań, skład i wymagania komisji egzaminacyjnej.

8. Z jakiej tematyki jest najwięcej pytań?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zdecydowanie przoduje tematyka związana z prawem spółek handlowych, ustawą o zasadach zarządzaniem mieniem państwowym, ustawą o rachunkowości, kodeksem cywilnym. Przygotuj się kompleksowo, ponieważ pytania obejmują niemal wszystkie akty prawne wymienione w wykazie.

egzamin dla kandydatów na członków RN

9. Czy nie posiadając wiedzy prawnej lub ekonomicznej jestem w stanie osiągnąć pozytywny wynik?

Odpowiedź jest oczywista – tak,  jesteś w stanie. Podczas rozmowy z osobami zajmującymi się obsługą techniczną egzaminu dowiedziałem się, że jego uczestnikami byli m.in. górnicy, piloci, lekarze, inżynierowie, nauczyciele, czy urzędnicy. Zatem nie warto tracić czasu na zbędne dywagacje nad stanem swojej wiedzy i posiadanymi kompetencjami. Po prostu zapisz się i spróbuj swoich sił.

10. Czy warto zdawać egzamin na członka rady nadzorczej?

Uwielbiam to pytanie. Bardzo często pada z ust osób liczących na lukratywne wynagrodzenia z tytułu zasiadania w organach nadzorczych. Trzeba jednak sobie uczciwe powiedzieć, że jedynie niewielka grupa osób, które zdały ten egzamin może liczyć na ten przywilej.

Większość uczestników ma jednak zgoła odmienną motywację. W przeważającej części zależy im głównie na uzyskaniu dokumentu poświadczającego posiadane kompetencje i umiejętności. Dzięki temu mogą liczyć na awans w pracy, otrzymanie premii czy inne gratyfikacje. W moim przypadku sytuacja wyglądała podobnie.

11. Ile czasu potrzeba na przygotowanie się do egzaminu?

Jak się doskonale domyślasz nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W zależności od posiadanego zasobu wiedzy, wykonywanej pracy, przyjętej metodologii nauczania, czas będzie odmienny. Według mnie optymalnym rozwiązaniem jest poświecenie co najmniej 6-8 tygodni na intensywne przygotowania.

Nie gwarantuję, że w tym okresie zrozumiesz i opracujesz szczegółowo wszystkie pojawiające się zagadnienia. Powinieneś jednak w tym czasie opanować materiał na tyle dobrze, że bez większych problemów przystąpisz do części ustnej.

egzamin dla kandydatów na członków RN

12. Czy warto uczestniczyć w kursach stacjonarnych?

Po pierwsze chciałbym zaznaczyć, że nie uczestniczyłem w takim kursie i nie wiem w jaki sposób przebiega sposób szkolenia. Decydując się na ten model przyswajania wiedzy musisz uwzględnić co najmniej kilka istotnych faktów.

Takie kursy są stosunkowo drogie, musisz dostosować się do terminów zjazdów oraz pracujesz w grupie, w której uczestnicy dysponują odmiennymi umiejętnościami (każdy z nich będzie chciał położyć nacisk na inne zagadnienia). Jeśli pracujesz na etacie, prowadzisz własną firmę lub studiujesz, to będziesz miał problemy ze odpowiednim zgraniem tego w czasie.

13. Czy można nauczyć się do egzaminu, jednocześnie pracując 8-godzinnie dziennie?

Owszem można. Z rozmów przeprowadzonych z innymi uczestnikami egzaminu, jasno wynikało, że uczyli się głównie po pracy i  w wolne weekendy. Miałem bardzo podobne doświadczenia, ponieważ pracowałem na pełen etat, a po godzinach rozwiązywałem testy i czytałem książki. Brak czasu nie jest dobrą wymówką, jeśli będziesz chciał zdać ten egzamin to zrobisz to – tylko tyle i aż tyle.

Jeśli chcesz, zapisz się na mój Newsletter. Będziesz na bieżąco informowany o nowych materiach dot. egzaminu na członka rady nadzorczej i nie tylko.

14. Jak wygląda część ustna egzaminu?

Z mojego doświadczenia bardzo przyjemnie. Siadasz na krześle stojącym przed stołem, za którym zasiada 3-osobowa komisja egzaminacyjna. Dostajesz pytania od każdego z członków komisji (przynajmniej tak było w moim przypadku). Najczyściej dotyczą niespokrewnionej ze sobą tematyki. Możesz więc liczyć na pytania z prawa, finansów, wskaźników czy wyceny przedsiębiorstw. O wiele bardziej stresowałem się samym czekaniem na swoją kolejność, niż w  momencie samej rozmowy.

15. Czy istnieje forum dla osób, które podchodzą lub zdały egzamin na członka rady nadzorczej?

Muszę przyznać, że sam przeszukałem internet w tym celu. Niestety, ale nie udało mi się znaleźć takiego miejsca. Myślę, że dla każdej osoby mającej wątpliwości, chcącej zadać pytania lub poznać osoby, którym się udało takie miejsce byłoby niezwykle wartościowe. W związku z tym postanowiłem utworzyć specjalną grupę na Facebooku, zrzeszającą takie osoby. Jej nazwa to „Egzamin na członka RADY NADZORCZEJ„. Znajdziesz ją klikając tutaj. Wystarczy wysłać prośbę o członkostwo, a dodam Cię do niej.

…masz jeszcze jakieś pytania?

Jeśli chciałbyś zdobyć więcej informacji na temat samego egzaminu lub jego przebiegu, to zadaj pytanie w komentarzu lub w grupie na Facebooku. Postaram się odpowiedzieć możliwie szybko i precyzyjnie.

Q: A Ty kiedy zamierzasz zdobyć uprawnienia do zasiadania w radzie nadzorczej?

earn-out, earnout, umowa inwestycyjna, fuzje i przejcia

Następny artykuł

Na czym polega earn-out?

Brak komentarzy

Anuluj