egzamin na członka rady nadzorczej, organ nadzorczy

9 książek, które pomogą w zdaniu egzaminu na członka rady nadzorczej

Piastowanie stanowiska członka rady nadzorczej wymaga od kandydatów przekrojowej wiedzy. Poza znajomością zagadnień prawnych dotyczących zasad funkcjonowania spółek handlowych należy dobrze się orientować w kwestiach rachunkowości, wyceny, analizy wskaźnikowej czy oceny opłacalności projektów inwestycyjnych.

Tutaj z pomocą przychodzi fachowa literatura ułatwiająca zrozumienie najbardziej skomplikowanych i złożonych zagadnień. Na rynku dostępnych jest wiele książek napisanych przez świetnych specjalistów. Nie każda z nich sprawdzi się jednak dobrze w trakcie przygotowań. Odpowiednia pozycja powinna wyróżniać się kilkoma podstawowymi cechami:

  • prosty język – niewielka ilość specjalistycznych i branżowych określeń utrudniających zrozumienie poszczególnych zagadnień. Powinno być łatwo, przystępnie i przyjemnie (w miarę możliwości).
  • rzeczowość – syntetycznie przedstawianie konkretnych kwestii, bez zbędnych wywodów i przydługich wstępów. Sama esencja, podana w formie pigułki wiedzy. Nie sprawdzą się książki o charakterze monografii lub komentarzy.
  • przykłady – pokazanie w praktyce w jaki sposób należy stosować konkretne rozwiązania np. obliczać wskaźniki, wyceniać projekty inwestycyjne, księgować poszczególne pozycje.

W 2017 roku sam musiałem uzbroić się w odpowiednie materiały, żeby skutecznie przygotować się do egzaminu. Znacznie ułatwiły mi przyswojenie trudnych aspektów wyceny i analizy finansowej przedsiębiorstw. Ostatnio sięgnąłem do nich ponownie – w czasie tworzenia materiałów dla osób przystępujących do egzaminu. Myślę, że u Ciebie również sprawdzą się doskonale.

W zestawieniu wybrałem najlepsze według mnie pozycje książkowe dostępne na rynku. Pamiętaj, że to subiektywne zestawienie i jeśli masz inne zdanie, to w pełni je szanuję. Do niektórych książek umieściłem linki afiliacyjne, co oznacza, że część dochodu z ich zakupu trafia do mnie. Będzie mi niezwykle miło, jeśli z nich skorzystasz. Tymczasem przechodzimy do meritum wpisu.

1. Ocena przedsiębiorstwa według standardów międzynarodowych, M. Sierpińska, T. Jachna

Legendarna wręcz pozycja. Wiele pokoleń studentów uczelni ekonomicznych zdobywało pierwsze szlify z rachunkowości właśnie dzięki tej książce. Z biegiem lat nie straciła na aktualności i nieustanie poszerza grono swoich oddanych fanów. Zdecydowanie zaliczam się do tej grupy. Wiecie dlaczego jest tak dobra?

Jest napisana bardzo przystępnym językiem. Zawiera dużo praktycznych przykładów, wyliczeń znacznie ułatwiających orientację w niełatwej sztuce rachunkowości finansowej. Do tego świetnie wyjaśnia zależności między elementami analizy wskaźnikowej przedsiębiorstwa oraz przedstawia ich zastosowanie. Czego chcieć więcej?

Według mnie ma wszystko czego trzeba, żeby złapać podstawy niezbędne do udzielenia prawidłowych odpowiedzi na egzaminie. Dostępna jest na stronie księgarni internetowej PWN w atrakcyjnej cenie i najnowszym wydaniu. Szczerze polecam. Ja już mam swój egzemplarz.

fot. najnowsza zdobycz (zaktualizowane wydanie)

2. Makroekonomia, D. Begg, S. Fisher

Każdy kandydat na członka organu nadzorczego powinien również sprawnie orientować się w zagadnieniach makroekonomicznych. Znać takie pojęcia jak popyt, podaż, inflacja, bezrobocie i rozumieć zasady sterujące gospodarką. Absolutne must have i warto się do tego solidnie przyłożyć.

Sama książka zawiera opracowanie kluczowych pojęć i zjawisk występujących w światowej gospodarce. Autor rzeczowo i zwięźle opisuje każde zagadnienie, co jest niewątpliwym walorem pracy. Ponadto jej układ umożliwia szybkie odnalezienie interesujących nas kwestii. Nie ma potrzeby wertowania całego podręcznika. Mnóstwo czasu i nerwów zaoszczędzone za jednym zamachem.

Jeśli zależy Ci na zrozumieniu podstaw świata ekonomii, to znajdziesz w niej wszystko czego potrzebujesz. Sam z niej korzystałem i nie zawiodłem się. Dostępna na stronie księgarni internetowej.

3. Ekonomia, W. Nordhaus, P. Samuelson

W książce autorstwa Wiliama Nordhausa i Paula Samuelsona również znajdziemy informacje o makroekonomicznym charakterze. Praca jest wręcz naszpikowana wszelkimi przykładami i ciekawymi wykresami, co pomaga w szybkim zrozumieniu omawianych kwestii.

Podziwiam autorów za umiejętność przekazu wiedzy – w ciekawy i łatwy do przyswojenia sposób. Czyta się ją niczym dobry kryminał i może stanowić świetną lekturę i to nie tylko do poduszki. Polecam szczególnie osobom, które nie lubią uczyć się z typowych podręczników. Myślę, że ta forma przekazu wiedzy szczególnie przypadnie im do gustu.

Jeśli chcesz podszkolić się z makroekonomii w nieco niekonwencjonalny i nietypowy sposób, to wybierz pracę Nordhausa i Samuelsona. Podobnie jak wcześniejsze pozycje, książka dostępna tutaj.

4. Zarządzanie finansami, A. Rutkowski

Co do zasady książka ta jest przeznaczona dla studentów kierunków ekonomicznych, menedżerów, członków kadr zarządzających oraz innych osób zajmujących się analizą ekonomiczną i finansową przedsiębiorstw. Doskonale sprawdzi się także w trakcie przygotowań do egzaminu na członka rady nadzorczej.

Korzystałem z niej szukając odpowiedzi na pytania egzaminacyjne z zakresu analizy wskaźnikowej sprawozdań finansowych. Muszę przyznać, że sprawdziła się wyśmienicie. Szczególnie pomocne są rysunki przedstawiajcie wzory dla poszczególnych wskaźników oraz ich interpretacja. Świetnie zrobiona jest również część dotycząca rachunku kosztów zmiennych.

W części pisemnej egzaminu pojawia się wiele pytań dotyczących finansów przedsiębiorstw. Ta książka ułatwi udzielenie prawidłowej odwiedzi i opanowanie tej złożonej materii. Publikacja dostępna również w księgarni online.

fot. świetnie opracowany rozdział o analizie wskaźnikowej

5. Zrozumieć sprawozdanie finansowe, G. Świderska

Sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa kandydat na członka rady nadzorczej powinien opanować do perfekcji. Trzeba dokładnie znać zasady ich sporządzania, umieszczania konkretnych pozycji oraz ich raportowania do właściwych organów. To nie przelewki.

Pytania objęte tą tematyką pojawiają się zarówno na części pisemnej i ustnej egzaminu. Poziom szczegółowości jest stosunkowo wysoki i wymaga od zdającego biegłej orientacji w temacie. Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia, to musisz udowodnić, że znasz się na rzeczy. Książka prof. Gertrudy Świderskiej dostarcza skondensowanych informacji i pomaga w wykonaniu tego zadania.

Dla mnie największą wartością tej książki jest świetne wyjaśnienie poszczególnych pozycji bilansu i rachunku zysków i strat. Nie miałem potem problemu, żeby wskazać na teście właściwe warianty odpowiedzi. Można nabyć tutaj.

6. Rachunkowość zarządcza w przedsiębiorstwie, E. Nowak

Chcesz wiedzieć jakimi instrumentami dysponuje rachunkowość zarządza i w jaki sposób mogą być wykorzystane przez osoby decyzyjne w przedsiębiorstwie? W takim razie mam coś w sam raz dla Ciebie. Publikacja prof. Edwarda Nowka z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu udzieli precyzyjnych odpowiedzi na wskazane problemy.

Pytania z zakresu rachunkowości zarządczej pojawiają się również na egzaminie. Udzielenie prawidłowej odpowiedzi wymaga od kandydatów znajomości co najmniej podstawowych koncepcji i instrumentów wykorzystywanych przez prezesów przedsiębiorstw. To opracowanie pomoże w ich zrozumieniu i praktycznym zastosowaniu.

Książkę w dobrej cenie można zdobyć na przykład tutaj. To naprawdę solidnie i rzetelnie przygotowane opracowanie. Polecam każdemu przystępującemu do egzaminu. W końcu członkowie organów nadzorczych muszą znać się na finansach – tutaj nie ma żartów.

fot. rachunkowość zarządcza w przystępnej formie

7. Rachunkowość finansowa w teorii i praktyce, E. Kalwasińska, D. Maciejowska

To kolejne opracowanie z zakresu rachunkowości finansowej. Równie rzetelne i bogate w wartościowe treści, co pozostałe. Tutaj główna uwaga autora jest kierowana na części składowe sprawozdania finansowego takie jak bilans, rachunek zysków i strat oraz rachunek przepływów pieniężnych.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje rozdział trzeci książki opisujący zasady ujmowania przychodów i kosztów w rachunku zysków i strat. Nawet osoba bez kierunkowego wykształcenia poradzi sobie z opanowaniem tych aspektów rachunkowości.

Trzeba się nieco nagimnastykować, żeby zdobyć tę publikację. Polecam zajrzeć do lokalnych księgarni i bibliotek. Na pewno mają jakieś egzemplarze w swoich zbiorach. Warto włożyć odrobinę wysiłku, żeby zdobyć swój egzemplarz.

8. Rachunek efektywności inwestycji, W. Rogowski

W trakcie podyplomowych studiów menedżerskich organizowanych przez Szkolę Głową Handlowa w Warszawie miałem przyjemność uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez prof. Rogowskiego. To były jedne z najlepszych zajęć w całym cyklu – przyznaję bez ogródek.

Tak się składa, że prof. Rogowski jest również autorem publikacji na temat oceny opłacalności projektów inwestycyjnych. W tej książce jest wszystko, a nawet więcej co trzeba wiedzieć do egzaminu. Znajdziemy tam różne metody wyceny i ich praktyczne zastosowanie. Jeśli nie słyszałeś o WACC, DCF, metodach dyskontowych, to teraz wiesz gdzie szukać informacji.

Pewną barierę może stanowić fachowy język stosowany przez autora oraz stopień zaawansowania prezentowanych przykładów. Jednak dla zdającego nic trudnego i można poradzić sobie również z tym wyzwaniem. Publikacja dostępna stronach księgarni internatowej.

fot. wszystko i jeszcze więcej o ocenie opłacalności projektów inwestycyjnych

9. Prawo spółek, W. Pyzioł, A. Szumański, I. Weiss

Zapewne zastawiasz się dlaczego wśród publikacji o ekonomicznej tematyce postanowiłem zamieścić książkę o spółkach handlowych? Odpowiedź może być tylko jedna. Podręcznik opracowanych przez panów profesorów jest bardzo dobry. Jeśli miałbym wystawiać ocenę, to 5+ najlepiej oddaje jej poziom i zawartość.

Została przygotowana na potrzeby studentów wydziałów prawa oraz aplikantów zawodów prawniczych. W czasie studiów sam z niej korzystałem. Była moim nieodłącznym kompanem przy nauce do egzaminu oraz w trakcie pisania pisania pracy dyplomowej. Cenię sobie w niej wysoki poziom merytoryczny poszczególnych rozdziałów, przystępny język i świetne rozplanowanie (czytelny podział tematów).

Mój egzemplarz jest z 2014 roku i wiele treści uległo dezaktualizacji. Są jednak dostępne nowe wydania, zawierające najnowsze nowelizacje. Polecam w szczególności osobom rozpoczynającym swoją przygodę z prawem spółek. W końcu od czegoś trzeb zacząć, a to idealny punk startowy.

fot. nieco podniszczony egzemplarz z moich zbiorów (uwielbiam )

Potrzebujesz konsultacji lub materiałów do nauki?

Zamierzasz podejść do egzaminu na członka rady nadzorczej i nie wiesz od czego zacząć lub potrzebujesz materiałów do nauki? Napisz do mnie na adres blog@konradsiekierda.pl lub wypełnij formularz kontaktowy. Pomogę w skutecznym przygotowaniu do egzaminu.

Zachęcam również do dołączenia do Grupy na Facebooku dedykowanej osobom przystępującym do egzaminu. Na bieżąco rozwiązujemy pytania egzaminacyjne i wymieniamy się wskazówkami. Jest już tam ponad 150 osób i stale rośniemy w siłę! Masz ode mnie specjalne zaproszenie.

Chciałbym rozwijać ten wpis o dodatkowe pozycje polecane przez czytelników bloga. Jeśli znasz takie, napisz w komentarzu pod artykułem. Chętnie sprawdzę inne rekomendowane źródła wiedzy. Najlepiej, żeby dotyczyły tematyki rachunkowości (finansowej lub zarządczej) lub zagadnień prawnych z zakresu spółek handlowych.

Brak komentarzy

Anuluj