zdac egzamin na członka rady nadzorczej

19 porad, które pomogą zdać egzamin na członka rady nadzorczej

Dostaje mnóstwo wiadomości od Czytelników bloga w jaki sposób udało mi się zdać egzamin na członka rady nadzorczej. Najczęściej pytania dotyczą sposobu przygotowania oraz metodologii nauczania. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, w jaki sposób należy rozplanować czas na naukę, na co zwrócić największą uwagę, a czego zdecydowanie unikać.

Chciałbym podkreślić, że przedstawione przez mnie porady zostały opracowane na podstawie własnych doświadczeń. W stosunkowo krótkim czasie przyswoiłem dużą część materiału. Gdybym jednak ponownie podchodził do tego wyzwania, to kilka spraw zaplanowałbym inaczej. Dzisiaj podzielę się z Tobą moimi poradami. Jeśli zamierzasz podejść do tego egzaminu w najbliższym czasie to przeczytaj uważnie.

Wyciągnij wnioski z moich doświadczeń i zacznij przygotowania od dziedzin stanowiących Twoje newralgiczne obszary. Więcej informacji na temat egzaminu znajdziesz:
1) Jak zdałem egzamin na członka rady nadzorczej – praktyczne wskazówki (sprawdź tu)
2) Q&E: Egzamin na członka rady RN – kluczowe informacje (sprawdź tu)

1. Oceń poziom swojej wiedzy

Jednym z pierwszych kroków powinna być ocena naszego aktualnego stanu wiedzy. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie w czym czujesz się mocny, a w jakich płaszczyznach jesteś kompletnym laikiem. Zabieg ten pomoże w stworzeniu strategii nauki do egzaminu. Tak nie mylisz się, trzeba podejść poważnie do postawionego zadania i skutecznie go zrealizować.

W związku z tym zapoznaj się dokładnie z zakresem tematycznym egzaminu i zaznacz obszary, które będę wymagały Twojego największego zaangażowania. Jeśli czujesz się mocny w kwestiach rachunkowych, ponieważ masz odpowiednie wykształcenie w tym kierunku, to zacznij naukę od podstaw prawnych. Natomiast, jeśli posiadasz doświadczenie i wiedzę prawniczą, to skup się na finansach przedsiębiorstw itd. Prawda, że proste?

2. Stwórz harmonogram nauki

Według mnie dobre opanowanie materiału objętego egzaminem wymaga około 6-10 tygodni regularnej nauki. Nie jest to krótki okres, trzeba jednak sobie szczerze powiedzieć, że nauki jest stosunkowo dużo. Ponadto niekiedy pytania są złożone i  wymagają naprawdę szczegółowej znajomości konkretnych ustaw.  Z tych względów warto już na samym początku rozpisać sobie strategię nauki do egzaminu.

Najlepiej wziąć kartkę z wydrukowanym zestawem ustaw obowiązujących kandydatów na członków RN i przy każdej z nich wpisać prognozowany czas na dany moduł. Następnie uzyskane wyniki należy przenieść na arkusz w Excelu i zaznaczyć odpowiedni termin na osi czasu. Warto również uwzględnić terminy powtórek.

3. Korzystaj z różnych źródeł informacji

Zachęcam Ciebie gorąco do zdobywania wiedzy nie ograniczając się jedynie o teksty aktów prawnych oraz literatury wskazanej w wykazie. Istnieje mnóstwo innych, interesujących źródeł za pomocą których możesz poszerzać swoją wiedzę. Szczególnie polecam wszelkiego rodzaju serwisy prowadzone przez ekspertów z danej dziedzinie, którzy w sposób przystępny opisują skomplikowane zagadnienia.

Uwierz mi, że o wiele łatwiej jest zrozumieć i zapamiętać dane zagadnienie, kiedy jest tłumaczone przez osobę mającą praktyczne doświadczenie w swojej dziedzinie. Warto poświęcić czas i poszukać wartościowych portali, blogów czy innych platform wymiany informacji. Ludzie coraz chętniej dzielą się swoją wiedzą, więc nie będziesz miał problemów ze znalezieniem właściwych miejsc. W szczególności polecam blog Pana Andrzeja Nartowskiego, na którym znajdziesz wiele cennych wiadomości o funkcjonowaniu rad nadzorczych w polskich realiach, w tym w spółkach Skarbu Państwa (link).

porady jak zdac egzamin na członka rady nadzorczej, pytania i odpowiedzi

Photo by Clem Onojeghuo on Unsplash

4. Stosuj różne techniki nauki

Zapewne to nie jest pierwszy egzamin, z którym przyjdzie Ci stawać w szranki. W związku z tym masz wypracowany pewien warsztat, który stosowałeś już wcześniej. Chciałbym Cię tylko zniechęcić do jednego. Nie staraj się uczyć się na pamięć konkretnych pytań, schematów oraz procesów. Po pewnym czasie zauważysz, że wiedza szybko się ulatnia i jest zastępowana nową. Poza tym taka nauka kompletnie nie sprawdzi się w części ustnej.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. map myśli, zwłaszcza do bardziej skomplikowanych zagadnień. Pozwalają one na strukturyzowanie zdobytej wiedzy oraz znacznie podnoszą naszą efektywność. Nie będziesz musiał kilkakrotnie powtarzać przerobionego materiału – wystarczy, że raz porządnie opracujesz temat, a zrozumiesz sedno danej regulacji. Na początku bylem sceptycznie nastawiony do tej metody, jednak z czasem przekonywałem się o jej wartości.

5. Ucz się regularnie

Jeden z kluczowych punktów w moim spisie. Musisz mieć świadomość, że do przerobienia jest bardzo dużo materiału. Tutaj nie ma miejsca na wyrywkową naukę. Trzeba podejść do wyzwania skrupulatnie i poświęcić wiele godzin na zdobycie, a następnie usystematyzowanie wiedzy. Właśnie w taki celu zalecam każdemu dokonywanie powtórek w zaplanowanych wcześniej terminach. To po prostu działa i przynosi wymierne rezultaty.

W trakcie swoich przygotowań spędziłem co najmniej tyle samo czasu na powtórki, co zdobywanie nowej wiedzy. Nabywając pewne podstawowe informacje w danej dziedzinie mogłem spokojnie przejść do bardziej skomplikowanych zagadnień. Nie traktuj tego jako strata czasu, bo w pewnym momencie ogrom nauki przekroczy Twoje zdolności do pochłaniania kolejnych rozdziałów.

6. Skoncentruj się wyłącznie na nauce

Punkt ten dotyczy warunków w jakich będziesz uczył się do egzaminu. Po pierwsze, wyłącz lub wycisz wszystkie urządzenia mobilne. Niektóre zagadnienia prawne lub finansowe wymagają skupienia i pełnej uwagi. W takim razie nie możesz sobie pozwolić na jednoczesne odpowiadanie na zaległe e-maile, pisanie z przyjacielem lub przyjaciółką na messengerze czy przeglądania zdarzeń na facebooku lub instagramie.

Oczywiście możesz powiedzieć, że masz podzielną uwagę i bez problemu wykonujesz kilka czynności jednocześnie. Niestety prawda jest inna, co z resztą potwierdzają liczne badania, że wielozadaniowość wpływa negatywnie na naszą wydajność. Jeśli więc możesz to proszę Cię skieruj swoją uwagę w jednym kierunku. Dzięki temu szybciej i bez zbędnej frustracji opanujesz kolejne partie materiału.

7. Zacznij od najtrudniejszych zagadnień

Łatwiej jest rozpoczynać naukę od zagadnień wcześniej znanych i dla nas zrozumiałych. Czujemy się komfortowo w obszarach stanowiących nasze silne strony. Natomiast o wiele trudniej zmierzyć się z kompletnie obcą nam sferą. W przypadku egzaminu dla kandydatów na członków organów nadzorczych spółek SP zakres tematyczny jest na tyle szeroki, że wcześniej czy później każdy będzie musiał stawić czoło temu wyzwaniu. Im wcześniej, tym lepiej.

Przyznaję, że w tym miejscu popełniłem błąd w trakcie swojej nauki. Zacząłem od kwestii prawnych zamiast od razu skupić się na obszarach związanymi z finansami i rachunkowością przedsiębiorstw. W odpowiednim momencie jednak zmieniłem strategię i udało mi się wyrobić ze wszystkim przed terminem egzaminu.

zdac egzamin na członka rady nadzorczej

Photo by Hunters Race on Unsplash

8. Powtarzaj przerobiony materiał

Myślę, że w trakcie swoich przygotowań spędziłem co najmniej tyle samo czasu na powtórki co zdobywanie nowej wiedzy. Chociaż czułem się dobrze w danej dziedzinie to wolałem na spokojnie przejrzeć swoje notatki i zobaczyć co sprawiło mi  największe trudności . Nie traktuj tego jako strata czasu. Może bowiem dojść do sytuacji, że nie będziesz pamiętać tego co uczyłaś się 2 tygodnie wcześniej.

Mając na uwadze wskazane okoliczności, warto na samym początku w swoich założeniach przyjąć, że część naszego czasu będzie poświęcona powtórkom. Zobaczysz, że nie pożałujesz i zaoszczędzisz wiele godzin i niepotrzebnych nerwów.

9. Skup się na kluczowych aktach prawnych

Liczba pytań z poszczególnych aktów prawnych znacznie różni się od siebie. Najwięcej z nich dotyczy kwestii fundamentalnych związanych z funkcjonowaniem spółek kapitałowych, zasadami zarządzania mieniem państwowym czy finansami przedsiębiorstw. Planując naukę warto poświęcić więcej czasu na lepsze zrozumienie tejże materii.

Biorąc pod uwagę spis ustaw wskazanych przez organizatora należy szczególną uwag zwrócić na: Kodeks spółek handlowych, Kodeks cywilny, ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym, ustawę o rachunkowości oraz ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

10. Zapoznaj się z literaturą podaną w spisie

Oprócz wykazu kodeksów, ustaw i rozporządzeń obowiązujących do egzaminu warto również zapoznać się z zalecaną literaturą. Część pytań pojawiających się na arkuszu pytań została opracowana właśnie w oparciu o umieszczone w spisie pozycje. Jeśli masz nieco więcej czasu to dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w niektóre z nich.

W trakcie swoich przygotowań postanowiłem kupić pozycje obejmujące różną tematykę. Myślę, że to było dobre rozwiązanie i Tobie również polecam podobne działanie. Dzięki dodatkowym książkom szybciej i łatwiej opanujesz problemowy materiał – jest to zdecydowanie opłacalna inwestycja.

11. Naucz się szybkiego korzystania z ustaw

Absolutnie kluczowa umiejętność. Nie wiem czy wiesz, ale na egzaminie otrzymasz segregator z najważniejszymi aktami prawnymi, obowiązującymi w danym momencie. Dzięki czemu nie musisz uczyć się na pamięć treści poszczególnych przepisów i regulacji. O wiele lepszym rozwiązaniem jest dokładne poznanie budowy konkretnej ustawy czy rozporządzenia. Wystarczy, że będziesz wiedział w jakim miejscu znaleźć odpowiedź.

W związku z tym dobrym pomysłem będzie wydrukowanie lub zakup treści przepisów i praca na dostępnych pytaniach. Nabędziesz praktyczne umiejętności, jakie później z powodzeniem wykorzystasz podczas ostatecznych zmagań. W moim przypadku rozwiązanie to świetnie się sprawdziło i nie miałem problemów ze znalezieniem właściwych regulacji.

jak zdać egzamin na członka rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa, materiały, porady

Photo by rawpixel.com on Unsplash

12. Stosuj testy powtórkowe

Kolejnym dobrym pomysłem było wprowadzenie testów powtórkowych. Wyróżniłem z nich 2 główne kategorie – tematyczne oraz przekrojowe. Po każdym zakończonym etapie np. opracowanie części obejmującej kodeks spółek handlowych, rozwiązywałem pytania dotyczące wyłącznie tej tematyki. Pomagało mi to utrwalić wiedzę i i sprawdzić efekty swojej pracy.

Po zakończeniu głównej cześć przygotowań przeszedłem do rozwiązywania arkuszy obejmujących wszystkie dziedziny. Testy przekrojowe były odzwierciedleniem mojego aktualnego stanu wiedzy. Pozwoliły mi również na dostrzeżenie największych luk i szybkie wprowadzenie odpowiednich działań. W przyjętej przez siebie skali ocen przyjąłem próg 75-80% prawidłowych odpowiedzi za akceptowalny. Jeśli błędów było więcej, wracałem ponownie do nauki.

13. Notuj najważniejsze kwestie

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to bardzo błaha kwestia i nie jest nikomu do niczego potrzebna. Otóż nic bardzie mylnego. Proponuję założenie odrębnego notesu, zeszytu, folderu pozwalającego na gromadzenie naszych notatek w jednym miejscu. Najlepiej podzielić całość z uwzględnieniem aktów prawnych i zapisywać w nich najważniejsze zagadnienia.

W rezultacie będziesz mógł o wiele łatwiej wrócić i przypomnieć sobie kluczowe kwestie z konkretnej ustawy czy rozporządzenia. W dodatku znacznie przyspieszysz proces powtórek, co pozwoli zaoszczędzić kolejne godziny. Ja tak zrobiłem i wiem, że to była bardzo dobra decyzja. Mam do dzisiaj ten notes i patrząc na niego z perspektywy czasu muszę powiedzieć, że okazał się niezwykle przydatny.

14. Regeneruj siły

Nie możesz uczyć się na okrągło. Twój organizm będzie potrzebował czasu na regeneracje. Nie bagatelizuj tego obszaru, ponieważ jest równie ważny jak czas poświęcony na pogłębianie wiedzy. Wiem, że nie jest łatwo znaleźć wolną chwilę, zwłaszcza kiedy się pracuje zawodowo.

Muszę się przyznać, że trochę zaniedbałem ten element. Wynikało to jednak głównie z krótkiego okresu przygotowań. Jeśli podchodziłbym powtórnie do egzaminu to na pewno rozegrałbym to lepiej. Proponuję stosować przerwy w nauce np. 1 dzień w ciągu tygodnia kompletnie bez zasiadania do książek. W sobotę lub niedzielę zrób sobie wolne bez wyrzutów sumienia. Następnego dnia, w pełni zregenerowany, z większą ochotą i motywacją przystąpisz do działań.

15. Trenuj odporność na stres

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Każda z osób zamierzająca zasiadać w organie nadzorczym państwowych spółek i podchodząca do państwowego egzaminu będzie musiała zmierzyć się z największym wrogiem jakim jest stres. Nieważne ile masz lat, jak bardzo doświadczony jesteś, jakie stanowisko zajmujesz to przeciwnik jest ten sam.

Po pierwsze nie można panikować zarówno podczas części pisemnej, jak i ustnej. Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie to po prostu omiń jej i wróć później lub odpowiedz, że nie pamiętasz na części ustnej. Dobrze, żebyś wcześniej przeanalizował swoje zachowanie podczas właśnie takich sytuacji. W jaki sposób się wtedy zachowujesz? Jakie decyzje podejmujesz? Cz myślisz racjonalnie? Zrozumienie własnych słabości umożliwi przyjęcie strategii niwelującej te negatywne objawy.

zdac egzamin na członka rady nadzorczej, materiały

#siekierdaconsulting

16. Przygotuj się do części ustnej

Punkt ten jest nierozerwalnie związany z budowaniem odporności na stresujące sytuacji. W części ustnej będziesz odpowiadał na pytania zadane przez 3-osobową komisję egzaminacyjną. Najczęściej będą to osoby dysponujące wiedzą w różnych dziedzinach. Według mnie rozmowa z zasiadającymi tam ekspertami nie jest najtrudniejszą częścią, jednak zdecydowanie najbardziej stresującą. To było zresztą widać na twarzach osób, które razem ze mną czekały na wejście oraz moim samopoczuciu.

Ponadto musisz wiedzieć, że sposób nauki do testu, a sposób nauki do odpowiedzi ustnej nie są tożsame. Warto wcześniej przećwiczyć sobie odpowiedzi na przykładowe pytania. Zobaczysz, że o wiele łatwiej przyjdzie Ci formułowanie wypowiedzi przed komisją egzaminacyjna, mając już pewne doświadczenie. Wiem to, bo na własnej skórze przetestowałem ten model i doskonale sprawdził się w praktyce.

17. Bądź gotowy na przekrojowe pytania

Stając przed obliczem komisji, a raczej siedząc na krześle (jak w scenie poniżej) otrzymasz pytania obejmujące swoim zakresem różne dziedziny. Nie nastawiaj się więc, że całość będzie dotyczyła jedynie kwestii prawnych, rachunkowych czy finansowych. Zapewne dostaniesz po jednym z każdych z nich i na taką okoliczność musisz być przygotowany.

W moim przypadku pytania obejmowały kwestie prawne i rachunkowe. Miałem pewne problemy z odpowiedzią na drugie z nich, jednak w ostateczności udało mi się znaleźć prawidłowe rozwiązanie. Komisja była pozytywnie nastawiona do uczestników i uprzejma co podkreślała każda osoba.

Nie sposób nie przywołać tutaj sceny z Bogusławem Lindą wcielającym się w rolę Franza Maurera w świetnym filmie „Psy”. Mam nadzieję, że Ty również będziesz udzielał tak trafnych odpowiedzi.

18. Wypracuj technikę przenoszenia odpowiedzi

Przed przystąpieniem do rozwiązywania testu otrzymasz arkusz z pytaniami oraz osobną kartę, na którą będziesz musiał przenieść wybrane przez Ciebie odpowiedzi.  Możesz swobodnie pisać na arkuszu testowym i zaznaczać „na brudno” wybrane warianty. W trakcie przygotowań znajdź metodę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom – każdy pracuje inaczej. Pamiętaj jednak, że jednorazowe przenoszenie 150 pytań nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy robimy to na samym końcu.

Osobiście zastosowałem rozwiązanie, które polegało na podzieleniu tego zadania na 3 części. Po rozwiązaniu 50 pytań na arkuszu testowym przenosiłem zaznaczone odpowiedzi na kartę. Zostawiałem tylko wolne pola w przypadku pytań, do których chciałem wrócić na samym końcu. Ten system sprawdził się w moim przypadku bardzo dobrze. Ważne żebyś miał już wcześniej wypracowany proces, a  nie tworzył go w trakcie egzaminu. Oszczędność zbędnych nerwów i cennych minut gwarantowana.

19. Zabierz ze sobą przekąskę

Egzamin na członka rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa trwa łącznie 150 min. Gwarantuję, że w trakcie rozwiązywania testu zgłodniejesz. Ze względu na fakt, że nasz mózg do sprawnej pracy potrzebuje regularnych dostaw glukozy to dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą przekąsek bogatych w szybko przyswajalne węglowodany proste. Ten egzamin wymaga dużego wysiłku intelektualnego, więc musicie dokładać energii do swojego mózgu niczym węgla do pieca.

Bardzo dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju słodycze, które można szybko zjeść. Dzięki temu nie będziesz musiał walczyć z głodem, co przełoży się na lepszą koncentrację i trafniejsze odpowiedzi. Ja zabrałem ze sobą dwa batony czekoladowe, które wykorzystałem już po godzinie pracy. Najlepsze było jak po 100 min. na sali można było usłyszeć burczenie w brzuchu pozostałych uczestników. Oczywiście była to oznaka głodu. Lepiej zapobiec takiej sytuacji i już zawczasu dobrze się zabezpieczyć.

PAKIET

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom moich Czytelników stworzyłem Pakiet materiałów, pozwalający na szybkie i skuteczne przygotowanie do egzaminu. W ramach takiego zestawu otrzymasz:

  • ponad 500 pytań pojawiających się na egzaminie,
  • odpowiedzi wraz z źródłem lub wyjaśnieniem,
  • moje indywidualne wsparcie w trakcie nauki,
  • przykładowy harmonogram nauki,
  • dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku,
  • dostęp do aktualizacji zestawu pytań.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sukces, otrzymać dyplom i zdobyć uprawnienia do zasiadania w radzie nadzorczej, ten pakiet może znaczenie przyśpieszyć ten proces. Oszczędzisz przy tym wiele czasu, sił oraz zbędnych nerwów.

Potrzebujesz mojego wsparcia? Zobacz, co dla Ciebie przygotowałem.

KUP PAKIET TERAZ

Sprawdź czy działa

Mam nadzieję, że wskazówki wymienione w moim wpisie pomogą Ci lepiej przygotować się do egzaminu. Oczywiście nie musisz stosować się do wszystkich zaleceń. Wybierz odpowiednie dla siebie i zacznij pracować. Wierzę, że poradzisz sobie doskonale i będę mocno trzymał za Ciebie kciuki. W końcu kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana!

Q: Które z wymienionych porad zamierzasz zastosować podczas swoich przygotowań? Napisz.

fundusze europejskie, innowacje, dofinansowanie, dotacja, refundacja

Następny artykuł

Fundusze europejskie na innowacje

Brak komentarzy

Anuluj