Pytania i Odpowiedzi BDO

1. Kiedy mija termin składania sprawozdania z wytwarzanych odpadów za 2020 rok?

Termin na złożenie sprawozdania z wytwarzanych odpadów mija 15 marca 2021 roku. Kwestię tę reguluje art. 76 ust. 1 ustawy o odpadach.

2. Do kiedy należy wnieść opłatę roczną za 20201 rok?

Opłatę roczną wnosi się do końca lutego każdego roku sprawozdawczego, którego dotyczy. Opłata roczna za 2021 rok powinna być opłacona do 28 lutego 2021 roku (patrz art. 57 ust. 3 ustawy o odpadach).

3. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o skorzystanie z pomocy de minimis dla wprowadzających produkty w opakowaniach?

Jeśli chcemy skorzystać z pomocy de miminis, dzięki której możemy uzyskać zwolnienie z opłaty produktowej oraz opłaty na publiczne kampanie edukacyjne, to do dnia 15 marca każdego roku należy złożyć odpowiedni wniosek do właściwego urzędu marszałkowskiego.

4. Jaka jest kara za niezłożenie lub nieterminowe złożenie sprawozdania z wytwarzanych odpadów lub sprawozdania o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami?

Sankcję za niezłożenie lub złożenie sprawozdania po terminie określa artykuł 180a ustawy o odpadach. Zgodnie z tym przepisem, kto nie składa sprawozdania w terminie podlega karze grzywny (do 5 000 zł).

5. Czy w 2021 roku można prowadzić ewidencję odpadów w formie papierowej?

Od 2021 r. ewidencja opadów powinna być prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO. Jedynie do końca 2020 r. można wystawiać jeszcze KPO w formie papierowej.

6. W jaki sposób rozlicza się opłatę recyklingową?

Opłata recyklingowa obejmuje podmioty udostępniające torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Od 2020 r. rozliczana jest w cyklu kwartalnym. Przykładowo za Q4 2020 r. (okres od 1 października do 31 grudnia 2020) opłatę wnosimy do 15 stycznia 2021 r. Natomiast samo sprawozdanie składamy za cały poprzedni rok do 15 marca.

7. Jak prowadzić ewidencję toreb na zakupy?

Każdy przedsiębiorca udostępniający w swojej jednostce handlowej torby na zakupy z tworzywa sztucznego powinien prowadzić ewidencję. Może ona przybrać postać papierową lub elektroniczną. Powinna ona uwzględniać liczbę nabytych i wydanych lekkich i pozostałych toreb (nomenklatura ustawowa). Nie ma żadnych wzorów lub ustawowych wytycznych. Najlepiej sprawdzi się prosty arkusz kalkulacyjny z podziałem na rodzaje wg gramatury.

8. Jestem właścicielem myjni samochodowej. Ścieki powstające z mycia samochodów są odbierane przez zewnętrzną firmę. Czy powinienem uzyskać w BDO?

Zgodnie z ustawą o odpadach wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej. Zatem to firma zewnętrzna będzie odpowiadać za odpady z myjni.

9. Importuję zabawki w kartonowych opakowaniach z Chin. Czy powinienem uzyskać wpis w BDO?

Import zabawek w kartonach z Chin jest uznawany za wprowadzanie produktów w opakowaniu do obrotu. Podobnie jest, gdy sprowadzamy towary z innych krajów lub obszaru Unii Europejskiej. Każdy wprowadzający takie towary powinien uzyskać odpowiedni wpis w rejestrze BDO. W przeciwnym wypadku naraża się na dotkliwe kary.

10. Prowadzę warsztat samochodowy. Wytwarzamy odpady w postaci przepracowanych olejów, filtrów, zanieczyszczonych szmatek. Co należy zrobić z tymi odpadami i czy powinienem zarejestrować się do BDO?

Odpady wytwarzane w warsztatach samochodowych najczęściej zalicza się do odpadów niebezpiecznych. Najlepiej przekazać takie odpady specjalistycznej firmie zajmującej się ich zbieraniem. Jeśli wytwarzamy odpady niebezpieczne to trzeba uzyskać wpis w BDO, chyba że podlegamy zwolnieniu na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Klimatu z 23 grudnia 2019 r.

Masz problem z BDO i potrzebujesz wsparcia? Napisz do mnie i umów się na konsultację. Wytłumaczę, co i jak trzeba zrobić, żeby spełnić wyśrubowane wymogi i uniknąć niepotrzebnych kar.

Wrzucam garść opinii klientów o współpracy ze mną. Więcej znajdziesz na wizytówce Google. Przekonaj się, że warto mi zaufać i nawiązać solidną współpracę. Traktuję poważnie swoje obowiązki i wywiązuje się z nich terminowo. Ze mną nie takie BDO straszne, jak go malują!

Anna Ciupkaa
Anna Ciupkaa
11:28 24 Dec 20
Serdecznie polecam, jestem bardzo zadowolona z porady w poruszaniu się w niełatwym problemie BDO. Dziękuję za pomoc
Kuba S.
Kuba S.
21:28 21 Dec 20
Serdecznie polecam Pana Konrada. Mega profesjonalne podejście, konkretnie, rzeczowo fachowo. Bardzo sympatyczny człowiek, z największą starannościa i zaangażowaniem pomógł rozwiązać wszelkie wątpliwości i wdrożył konkretne rozwiązania!
Barbara Kłósek
Barbara Kłósek
09:11 10 Dec 20
Temat BDO i KOBIZE. Rozmowa konkretna, fachowa porada, załatwienie sprawy. Profesjonalizm. Polecam.
Piotr K
Piotr K
20:52 08 Dec 20
30 min. rozmowy telefonicznej!!! Tyle zajęło Panu Konradowi, załatwienie mojej sprawy. Pan Konrad rozwiał moje obawy i na prowadził na odpowiedni tor. Temat dotyczył BDO. Świetny kontakt, merytoryka level PRO. Na moją prośbę podsumowanie rozmowy i główne ustalenia otrzymałem na maila.Takich profesjonalistów Nam potrzeba. Bez wahania polecam usługi tego Pana!!!
Yana Dudko
Yana Dudko
12:10 03 Dec 20
Polecam Pana Konrada każdemu, kto ma problem z BDO. Doradztwo na najwyższym poziomie, po szkoleniu nie zostało pytań.
Andrzej Dubiel
Andrzej Dubiel
13:21 31 Oct 20
Pełny profesjonalizm, Pan Konrad szybko udzielił mi fachowej pomocy w uzyskaniu informacji jakich potrzebowałem do BDO. Polecam zdecydowanie każdemu kto również będzie miał wątpliwości co do BDO bo to naprawdę skomplikowany temat...
Andżelika Swołek
Andżelika Swołek
14:22 30 Oct 20
Zdecydowanie polecam doradztwo z zakresu Bdo. Pełen profesjonalizm, merytoryczna konsultacja, wysoka jakość usług.
Renata
Renata
19:42 19 Oct 20
Również zasięgnęliśmy z mężem porady u Pana Mecenasa w zakresie BDO. Bardzo dziękujemy za pomoc w tym niełatwym dla nas temacie. Pan mecenas okazał się być bardzo kompetentny i zaangażowany. Był z nami w stałym kontakcie, również w weekend. Pomimo naszej małej elastyczności w wyborze terminu konsultacji Pan mecenas znalazł dla nas dogodną porę na spotkanie w nieodległym czasie. Polecamy każdemu, kto chce zasięgnąć wiedzy u specjalisty. Otrzymaliśmy konkretne wsparcie w odniesieniu do profilu działalności i bardzo pomocne materiały. Na pewno chętnie skorzystamy z usług Pana Konrada w przyszłości. Pozdrawiamy
Bożena G.
Bożena G.
16:13 25 Sep 20
Polecam wszystkim Pana Konrada w 100%!:) bezcenna pomoc przy BDO.Pełen profesjonalizm, szybki kontakt, konkretne merytoryczne wsparcie, jasno przekazywane informacje. Polecam wszystkim, którzy potrzebują konsultacji i wsparcia przy BDO, ja z pewnością skorzystam jeszcze w przyszłości.
Maciej Kwiatkowski
Maciej Kwiatkowski
12:37 25 Sep 20
Super kontakt , na każde zadane pytanie merytoryczna odpowiedz podparta wiedzą. Wszelkie moje wątpliwości w zakresie BDO zostały rozwiązane przez Pana Konrada błyskawicznie i rzeczowo.Polecam !
Monika
Monika
12:01 18 Sep 20
Merytoryczne, konkretne wsparcie. Jasne i klarowne informacje. Wysoka jakość usługi, z pewnością skorzystam ponownie.
Magdalena Zielonka
Magdalena Zielonka
15:31 15 Sep 20
Pełen profesjonalizm, szybki i sprawny kontakt, konkretne odpowiedzi- polecam w 100%!:)
Robert Zawiliński
Robert Zawiliński
14:49 15 Sep 20
Polecam osobom oraz firmom potrzebujące konsultacji z zakresu obsługi zagadnień związanych z ochroną środowiska. 5/5!
Tulove Chusty nosidełka odzież ciążowa
Tulove Chusty nosidełka odzież ciążowa
12:03 11 Sep 20
Polecam wszystkim Pana Konrada, profesjonalny, rzeczowy, uczciwy, zna się na rzeczy. My dziękujemy za pomoc.
Sławek Judasz
Sławek Judasz
13:39 24 Aug 20
Pan Konrad pomógł mi w procesie rejestracji w BDO. Wszystko poszło zgrabnie, szybko i komfortowo.
Stanisław Łapuszek
Stanisław Łapuszek
11:34 14 Jul 20
Pełen profesjonalizm! Dzięki przejżystej i zrozumiałej instrukcji, bez najmniejszych problemów przebrnąłem przez procedurę rejestracji w CRBR.
Następne Opinie

Teraz wiesz o mnie wszystko. Przed wujkiem Google nic się nie ukryje. To jak, zaczynamy współpracę?