przedsiębiorca, prowadzenie biznesu

5 cech skutecznego przedsiębiorcy, o których warto wiedzieć

Od niemal 3 lat prowadzę działalność gospodarczą. Działam w obszarze doradztwa prawnego i consultingu biznesowego. Od niedawna rozwijam również projekt browaru rzemieślniczego. Dzisiaj podzielę się z Tobą zebranym doświadczeniem. Zero teoretyzowania, same konkretne informacje, które pomogą sprawniej i efektywnie zarządzać Twoim biznesem. Gotowy?

1. Skuteczność w działaniu

Zapewne zastanawiasz się, co autor miał na myśli redagując ten tajemniczo brzmiący nagłówek. W życiu przedsiębiorcy istnieje wiele wyzwań, zadań do zrealizowania czy celów do osiągnięcia. Nikt nie nagradza Cię za ilość przepracowanych godzin czy spędzonego czasu na wyjazdach, spotkaniach, konferencjach. Tutaj znaczenie ma tylko jedno – EFEKTY. Jeśli na koniec tygodnia, miesiąca czy kwartału zrealizowałeś wyznaczone sobie cele, to znaczy, że jesteś SKUTECZNY.

Możesz nawet wyjechać na dwa miesiące na Malediwy i stamtąd operować swoją firmą. W myśl reguły: Twoja firma, Twoje zasady. Jeśli potrafisz odpowiednio ulokować posiadane zasoby, to wszystko jest możliwe. Kwestia właściwej organizacji i determinacji w realizacji planów.

2. Szybkość podejmowania decyzji

Początki prowadzenia firmy są trudne. Najczęściej nie masz żadnych struktur, pracowników i dysponujesz ograniczonym budżetem. Odpowiadasz za większość spraw (z wyjątkiem tych, które delegujesz na zewnątrz np. księgowość, projektowanie umów).

Stajesz się jednoosobowym działem operacyjnym, marketingowym, sprzedażowym i finansowym. Masz mnóstwo spraw do załatwienia i cały czas dochodzą nowe. Jak z tym wszystkim się uporać i nie zagubić? Moja wskazówka: podejmuj decyzji możliwie szybko, bez zagłębienia się w szczegóły.

Nietrafiona decyzja jest gorsza niż jej brak. Ciągłe analizowanie, teoretyzowanie, szukanie najlepszych możliwych rozwiązań i perfekcja. To nie tutaj przyjacielu. To co się liczy to szybkie i konkretne decyzje, podejmowane przy ograniczonym zasobie wiedzy. Jeśli potrafisz to robić bez mrugnięcia okiem i śpisz w nocy spokojnie, to uwierz mi – jest dobrze.

3. Zdolność strategicznego myślenia

Mam na myśli pewien sposób wizjonerstwa i spoglądanie na przyszłość z uwzględnieniem zmian zachodzących w otoczeniu gospodarczym. Trendy kosnumenckie ultraszybko się zmieniają i wielką umiejętnością jest budowanie portfolio produktów odpowiadającym aktualnym potrzebom.

Jednak nie tylko tu leży pies pogrzebany. Poczucie tworzenia czegoś więcej niż same struktury, produkty, przepływy pieniężne itd. Stworzenie firmy wpływającej pozytywnie na życie otaczających ludzi, to jest coś wielkiego.

4. Otwartość na nowości

Nie muszę nikomu tłumaczyć, że w XXI w. zmiany zachodzą w zawrotnym tempie. Wszystko dzieje się dynamicznie. Jak w takim świecie ma odnaleźć się przedsiębiorca? Najważniejsza jest właściwa postawa. Mam na myśli otwartość na wszytko co nowe, nieznane i nieprzewidywalne. Pewnego rodzaju ciekawość świata. Chęć poznania niepoznanego i sprawdzenie, w jaki sposób określone zjawisko/narzędzie może pozytywnie przełożyć się na mój biznes.

Za przykład weźmy aplikację TikTok, która w zawrotnym tempie podbija serca coraz szerszej grupy odbiorców (nie mówię tylko o nastolatkach). Czy zastanawiałeś się w jaki sposób można wykorzystać to narzędzie do promocji swojego biznesu? Czy z góry zakładasz, że jest bezużyteczne i szkoda na to tracić cenny czas? Dostrzegasz różnicę? Tak samo działa to z innym rzeczami.

5. Cierpliwość i wytrwałość

Nic nie przychodzi od razu, a na pewno nie w biznesie. Na markę trzeba sobie zapracować. Najlepiej latami trudnej i żmudnej pracy. Mało kiedy jest kolorowo. Taka jest rzeczywistość i nikt z nas tego nie zmieni. Mimo tego warto. Cierpliwość i wytrwałość w końcu przynoszą swoje owoce. Stopniowo staje się lepiej, lepiej i w końcu jest naprawdę dobrze.

Ten etap jest zarezerwowany tylko dla najwytrwalszych, nieszukających drogi na skróty (przekonasz się, że tak naprawdę nie istnieją) i pewnie kroczących do realizacji stawianych przed sobą celów. Po drodze przychodzą chwile zwątpienia, braku motywacji czy całkowitego załamania. To nic. Wszytko w porządku. Normalna sprawa. Ważne, żeby nie odpuszczać i iść za ciosem, aż do skutku.

To tyle wskazówek na dzisiaj. Jeśli uważasz że treść, którą przeczytałeś jest wartościowa, to PODZIEL SIĘ nią ze znajomymi. Będzie to dla mnie znak, że doceniasz moją pracę. Dziękuję wytrwały CZYTELNIKU!

zezwolenie na sprzedaż detaliczną alkoholu

Następny artykuł

Zezwolenie na sprzedaż detaliczną alkoholu

Brak komentarzy

Anuluj