dlaczego warto zostać doradcą restrukturyzacyjnym

5 powodów, dla których warto zostać doradcą restrukturyzacyjnym

Zastanawiasz się nad zdobyciem uprawnień doradcy restrukturyzacyjnego, ale nie jesteś do końca przekonany czy warto zawracać sobie tym głowę? Mam kilka powodów, które mogą Cię skutecznie przekonać do tego kroku. Wystarczy wygospodarować chwilę czasu i zapoznać się z wpisem. Same konkrety, bez owijania w bawełnę i koloryzowania.

Piszę ten artykuł z perspektywy osoby, która zdała egzamin dla osób ubiegających się o licencję w kwietniu 2019 roku. Obecnie czekam na upływ 3-letniego terminu zarządzania przedsiębiorstwem. W sierpniu składam wniosek do MS i zaczynam działać. Jestem ciekaw, jak bardzo zmieni się odbiór tego zawodu po rozpoczęciu praktyki.

Słyszałem różne opinie i komentarze na ten temat. Są bardzo rozbieżne. Zamierzam wyrobić sobie własne zdanie i podzielić się spostrzeżeniami. Oprócz prywatnych motywacji wskazałem te najczęściej wymieniane przez członków grupy na Facebooku skupiającej osoby zainteresowane zdobyciem licencji. Możesz dołączyć do nas tutaj.

1. Zdobycie cennych doświadczeń

Wiele osób przystępujących do egzaminu dysponuje wykształceniem prawniczym. Są to najczęściej osoby z kilkuletnią praktyką w pracy w kancelarii i posiadające pewną wiedzą w tym zakresie. Reprezentują wierzycieli biorących udział w postępowaniach insolwencyjnych lub pomagają dłużnikom w realizowaniu nałożonych przez prawo obowiązków.

Po pewnym czasie próbują swoich sił stając po drugiej stronie barykady. Nie ma w tym nic złego, a można się wiele nauczyć i zdobyć cenne doświadczenie. Nawet z perspektywą, że w przyszłości nie będzie się wykonywać tego zawodu przez dłuższy okres. W końcu jeśli jest taka możliwość, to czemu z tego nie skorzystać?

Zawód ten budzi coraz większe zainteresowanie osób wywodzących się z różnych środowisk. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ludzie szukają coraz to nowych ścieżek rozwoju, a ta jest jedną z nich. Pełną listę osób z licencją można znaleźć na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości (tutaj).

2. Nauka nowych zagadnień

Egzamin dla osób ubiegających się o licencję na doradcy wymaga od kandydata przekrojowej wiedzy prawnej i ekonomicznej. Należy również znać się na metodach wyceny przedsiębiorstw czy podstawach zarządzania organizacjami. Wszystkie te obszary mogą znaleźć odzwierciedlenie w testach egzaminacyjnych przygotowanych przez komisję. Dobra orientacja w tym grząskim terenie, jak najbardziej wskazana.

Mało, który kandydat posiada tak obszerną wiedzę umożliwiającą podejście do rozwiązywania zadań „z marszu”. Przed przystąpieniem najczęściej uczestniczy się w kursach, kupuje materiały do nauki oraz rozwiązuje zadania z poprzednich terminów egzaminu. Wszystkie te działania pozwalają na odkrywanie nowych dziedzin naukowych.

Niekiedy jest bardzo interesująco i można spędzić cały dzień na próbach zrozumienia i rozszyfrowania poszczególnego wątku. W okresie swoich przygotowań wiele czasu poświęciłem na sprawy dotyczące wyceny przedsiębiorstw oraz modeli prognozowania ich niewypłacalności. To była znakomita okazja do gruntownego przerobienia materiału, a jednocześnie świetna zabawa. Znakomitą rozrywkę można znaleźć nie tylko na Netflixie i YouTubie.

Często brakuje nam motywacji do samodzielnego zgłębiania wiedzy. Inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy nad sobą bata w postaci zbliżającego się egzaminu. Powiem szczerze, że na mnie działa to wyśmienicie. Egzamin nie należy również do najtańszych (obecnie opłata wynosi 1950 zł), co dodatkowo nakręca zdających do wzmożonych wysiłków. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że zdecydowanie warto zainwestować te pieniądze.

3. Dodatkowe uprawnienia zawodowe

Uzyskanie licencji doradcy restrukturyzacyjnego przyznaje szereg uprawnień. Taka osoba jest umocowana do wykonywania czynności syndyka w postępowaniach upadłościowych oraz czynności nadzorcy i zarządcy zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego. Dodatkowo może pełnić funkcję zarządcy w egzekucji przez zarząd przymusowy opartej na przepisach Kodeksu postępowania cywilnego.

Ustawodawca przewiduje jeszcze, że osoba posiadająca licencję może wykonywać ponadto czynności doradztwa restrukturyzacyjnego obejmujące udzielania porad, opinii i wyjaśnień oraz świadczenie innych usług z zakresu upadłości i restrukturyzacji. Zatem działalność nie ogranicza się wyłączenie do pełnienia funkcji w poszczególnych postępowaniach. Można skorzystać z pomocy takiej osoby na zwykłych, rynkowych zasadach.

Doradcy restrukturyzacyjni są również uprawnieni do reprezentowania stron. Mogą występować jako pełnomocnicy w sprawach restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Kwestię tę jednoznacznie przesądza art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego. Podobnie jak adwokaci i radcowie prawni, skutecznie dokonają wszelkich czynności przed sądem w imieniu swoich klientów.

4. Rosnący popyt na usługi

Coraz więcej przedsiębiorców i konsumentów postanawia skorzystać z ochrony przewidzianej w przepisach prawa upadłościowego lub restrukturyzacyjnego. W rezultacie wydziały sądów obsługujących przedmiotowe sprawy mają pełne ręce roboty i nie nadążają z terminowych rozpatrywaniem składanych wniosków.

Rośnie również zapotrzebowanie na fachowców od czarnej roboty, którzy potrafią doradzić i sporządzić odpowiedni wniosek o otwarcie postępowanie restrukturyzacyjnego czy ogłoszenie upadłości. Wybór właściwego trybu postępowania wymaga dokładnej analizy sytuacji klienta, zarówno pod względem prawnym, jak i finansowym. Pomoc profesjonalnego pełnomocnika wydaje się nieodzowna.

Wzrastający trend widać w szczególności w liczbie ogłaszanych upadłości konsumenckich. W 2015 roku pozytywnie rozpatrzono 2212 wniosków, a w kolejnych latach było ich odpowiednio 4434 w 2016, 5535 w 2017, 6570 w 2018 oraz 7994 w 2019 roku. Tendencja ta zapewne będzie utrzymywać się w najbliższym okresie. Ustawodawca konsekwentnie łagodzi przesłanki umożliwiające ogłoszenie upadłości, co z kolei przekłada się na zwyżkujący wolumen bankrutów.

wykres liczby ogłoszonych upadłości konsumenckich w 2019 roku

źródło: Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Ze względu na zamianę przepisów prawa upadłościowego dokonaną na mocy nowelizacji z marca 2020 r. ogłoszenie upadłości dla konsumentów i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą będzie jeszcze łatwiejsze. Wprowadzone regulacje mają za zadanie znacznie przyspieszyć i usprawnić cały proces, przenosząc jednocześnie ciężar prowadzenia postępowania w większym stopniu na syndyków.

5. Aktywne środowisko

Zapewne zastanawiasz się, co kryje się pod tajemniczo brzmiącym hasłem. Mam na myśli wszystkie działania podejmowane przez osoby aktywnie działające branży. Z moich obserwacji wynika, że doradcy, sędziowie, profesjonalni pełnomocnicy chętnie dzielą się zdobyta wiedzą. Corocznie odbywa się wiele imprez branżowych, szkoleń, konferencji poruszających tematykę postępowań insolwencyjnych np. Kongres Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego INSO.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje zespół wchodzący w skład Krajowej Izby Doradców Restrukturyzacyjnych. Odpowiadają za wydawanie kwartalnika „Doradca restrukturyzacyjny” oraz organizują cykliczne szkolenia podnoszące kwalifikacje syndyków.

Kilkukrotnie miałem przyjemność uczestniczyć w tych zajęciach. Bez bicia przyznaje, że byłem pozytywnie zaskoczony poziomem merytorycznym występujących tam prelegentów oraz całą organizacją wydarzenia. Interesująca tematyka poruszające problemy występujące w praktyce, odpowiednio przygotowane materiały, możliwość poznania ciekawych ludzi, to tylko niektóre z zalet tych szkoleń.

Wierzę, że pewnym stopniu rozwiałem Twoje wątpliwości i skutecznie przekonałem Cię do podjęcia działań w kierunku uzyskania nowych uprawnień. Warto zainwestować dodatkowy czas na podnoszenie swoich kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Tym bardziej gdy korzyści płyną z wielu stron i mogą realnie wpłynąć na tok kariery zawodowej.

Poradnik dla kandydatów na doradców

Teraz czas na trochę wyrafinowanej sprzedaży. Specjalnie dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego przygotowałem dedykowany poradnik. Stanowi kompleksowe i jedyne na rynku opracowanie,  oparte o doświadczenia autora w zmaganiach z egzaminem. Publikacja przygotowana zgodnie z obowiązującym stanem prawnym.

W poradniku można znaleźć informacje obejmujące opis metod nauki wraz z rekomendacjami, listę wskazówek egzaminacyjnych oraz statystyki zdawalności na poszczególnych terminach w latach ubiegłych. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

poradnik, egzamin na doradcę restrukturyzacyjnego, syndyk uprawnienia

Jeśli masz pytania dotyczące egzaminu na doradcę restrukturyzacyjnego, napisz do mnie na adres blog@konradsiekierda.pl lub wypełnij formularz kontaktowy. Chętnie podzielę się z Tobą moimi doświadczeniem i udzielę wskazówek. Odpisuję na bieżąco na wszystkie wiadomości, więc pisz śmiało. Pamiętaj, żeby dołączyć do facebookowej Grupy!

Brak komentarzy

Anuluj