zakładanie działalności gospodarczej, własna firma

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? cz. I

Jedną z form prawnych prowadzenia biznesu w Polsce jest tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza (dalej: JDG). Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z 2016 roku w ewidencji działalności gospodarczych znajdowało się  2 963 395 osób fizycznych prowadzących swoją firmę. Tak duża liczba potwierdza dużą popularność tej formy prawnej. Dla porównania zarejestrowanych spółek z o.o. jest ponad 7 razy mniej.

Dzisiaj opiszę Ci zagadnienia prawne z którymi niewątpliwie przyjdzie Ci się zmierzyć w przypadku samodzielnego zakładania działalności.

W jaki sposób można założyć działalność gospodarczą?

Do wyboru mamy dwa podstawowe tryby zaproponowane przez ustawodawcę, a mianowicie:

I. Tryb tradycyjny – polega na złożeniu wizyty w Urzędzie Gminy i wypełnieniu papierowego formularza,

II. Tryb internetowy – w tym przypadku po utworzeniu konta w  Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: CEIDG) i  zalogowaniu składamy wypełniony wniosek on-line wraz z elektronicznym podpisem.

Alternatywne sposoby :

– pobranie i złożenie papierowego wniosku w  gminie, który następnie zostanie przekształcony na wniosek elektroniczny,

– przesłanie papierowego wniosku listem poleconym na adres gminy (w tym przypadku podpis wnioskodawcy musi być notarialnie poświadczony),

– bez tworzenia konta w CEIDG i logowania, przygotowanie wniosku on-line i podpisanie go w dowolnej gminnie (kluczowe będzie zapamiętanie numeru wniosku).

Wniosek musi zostać złożony na urzędowym formularzu CEIDG-1 (znajdziesz w zakładce Wzory dokumentów) Zwróć uwagę, że wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz Urzędu Skarbowego. W rezultacie nie musisz podejmować dodatkowych czynności w celu otrzymania numeru REGON czy NIP. Zostaną nadane z urzędu.

W przypadku składania wniosku on-line konieczne będzie złożenie elektronicznego podpisu.  Możesz go złożyć jeżeli posiadasz certyfikat kwalifikowany (płatny) lub profil zaufany ePUAp (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Szczególnie zachęcam Cię skorzystania z tej drugiej opcji. Wystarczy złożyć właściwy wniosek (kliknij tutaj) i potwierdzić w dowolnym Punkcie Potwierdzającym na terenie Polski. Dzięki temu będzie mógł nie tylko założyć JDG, ale także załatwić sprawę w ZUS czy Urzędzie Skarbowym. Co więcej, korzystanie z tegoż profilu jest całkowicie bezpłatne.

formularz ceidg-1

Źródło: www.ceidg.gov.pl

 

Jak prawidłowo ustalić firmę przedsiębiorcy?

Prawidłowe wypełnienie wniosku będzie wymagało od Ciebie zdefiniowania istotnych kwestii z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej.

Pierwszą z nich jest wybranie firmy, czyli oznaczenia przedsiębiorcy, nazwy pod którą będzie funkcjonował w obrocie gospodarczym. W przypadku JDG, w firmie obowiązkowo należy wskazać imię i nazwisko przedsiębiorcy.  Przedstawię to na przykładzie.

Pan Marek Kowalski jest grafikiem komputerowym i postanowił założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Wpadł na pomysł aby w firmie znajdowała się również nazwa marki pod jaką będzie prowadził działania marketingowe i sprzedażowe- w jego przypadku będzie to „Marex„.

W rezultacie pełna firma pana Marka brzmi następująco: „Marex Marek Kowalski.

Należy wyjaśnić jeszcze jedno istotne zagadnienie. Czymś innym jest firma JDG czy spółki, czymś innym marka. Przykładowo sieć handlowa Biedronka to marka. Natomiast sama spółka działa pod firmą Jeronimo Martins POLSKA S.A.

Nie jest konieczne dobieranie dodatkowego określenia. Wystarczy samo imię i nazwisko. Wybór należy do Ciebie.

Jak określić przedmiot działalności?

Kolejnym krokiem jest określenie przedmiotu wykonywanej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (dalej: PKD). W praktyce wskazujesz czym będziesz się zajmował. Jakie usługi będziesz świadczył, co będziesz sprzedawał itp. Do wypełnienia masz łącznie 10 rubryk, w tym jedna z twoich działalności będzie miała charakter przeważający np. gdy planujesz założenie sklepu spożywczego, w którym masz zamiar sprzedawać głównie żywność, napoje i wyroby tytoniowe. Właściwy dla takiego biznesu będzie kod 47.11.Z.

Pamiętaj, że wszystkie kody PKD muszą zostać wprowadzone na poziomie podklasy. Nie wystarczy więc samo wskazanie działu, grupy czy klasy. Dla ułatwienia – na końcu każdego z kodów powinna się znajdować duża litera alfabetu, najczęściej A, B, C, D, E czy Z.

Czym różni się data założenia od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej? 

Data założenia działalności gospodarczej, a więc data wprowadzenia danych do ewidencji przedsiębiorców zawartych we wniosku CEIDG-1 nie musi pokrywać się z datą faktycznego rozpoczęcia działalności. Na taki zabieg pozwala ustawodawca. Określając termin rozpoczęcia działalności gospodarczej weź pod uwagę konieczność płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ obowiązek podatkowy powstanie właśnie od tego momentu.

działalność gospodarcza, jdg, zakładanie, tworzenie, rejestracja

Erlk HG | Flckr CC

 

Jakie są formy opodatkowania 1-ososbowej działalności gospodarczej?

Ustawodawca pozwala na dowolny wybór formy opodatkowania osobie rozpoczynającej działalność gospodarczą. Do wyboru są następujące opcje:

1 . Zasady ogólne

Opodatkowaniu podlega dochód stanowiący różnicę pomiędzy uzyskiwanymi przychodami, a ponoszonymi kosztami. Obowiązuje skala podatkowa według której dochód do wysokości 85.528,00 zł podlega 18 % stawce podatkowej. Po przekroczeniu tej kwoty stawka podlega podwyższeniu do 32%.

przychody – koszty = dochód

Największą korzyścią wyboru tej formy jest możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wielu wydatków związanych z prowadzeniem biznesu. W ten sposób podstawa opodatkowania ulega znacznemu zmniejszeniu z korzyścią dla podatnika.

2. Podatek liniowy

Podobnie jak w przypadku zasad ogólnych opodatkowaniu podlega dochód. Tym razem stawka podatku nie zmienia się wraz ze wzrostem uzyskiwanych dochodów – jest stała i wynosi 19%.

Jednak w przypadku podatku liniowego nie obowiązuje kwota wolna od podatku – 3091 zł (stan na 16.11.2016 r.), nie można korzystać z ulg podatkowych ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Wybór tej formy opodatkowania powoduje objęcie podatkiem przychodów. Nie ma możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania poniesionych kosztów jak to było we wcześniejszych formach. Nie każdy też może skorzystać z tego sposobu. Katalog podmiotów uprawnionych został wskazany w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne. 

Obwiązuje 5 różnych stawek: 3%; 5,5%; 8,5%, 17% oraz 20%.  Wysokość stawki będzie uzależniona od rodzaju wykonywanej działalności. Przed wyborem tej formy opodatkowania należy dokładnie przejrzeć katalog działalności wyłączonych spod działania ustawy. Przykładowo z ryczałtu nie mogą korzystać osoby świadczące usługi finansowe, ubezpieczeniowe czy prawne.

4. Karta podatkowa

Karta podatkowa jest natomiast zryczałtowanym podatkiem od dochodu. Jednak wysokość płaconego podatku nie jest bezpośrednio skorelowana z wysokością faktycznie uzyskanego dochodu. O wysokości należnej daniny decyduje naczelnik właściwego urzędu skarbowego. Stawki podatku corocznie są podawane w obwieszczeniu przez ministra finansów. Ich wysokość zależna jest głównie od liczby osób zamieszkujących w miejscowości wykonywania działalności gospodarczej oraz liczby zatrudnianych pracowników.

Możliwość skorzystania z karty podatkowej tak jak w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę znacznie ograniczona.

Wybór formy opodatkowania najlepiej oprzeć o rzetelną analizę finansową ze szczególnym uwzględnieniem potencjału przedsiębiorstwa do generowania kosztów, charakterystyki branży oraz celach założonych w planie biznesowym.

Co dalej?

Wymienione powyżej punkty formularza CEIDG-1 stanowią podstawę działania Twojego biznesu.  Właśnie dlatego tak ważne jest zastanowienie się nad mądrym wyborem każdej z tych pozycji. Stworzenie efektywnie działającego modelu biznesowego wymaga harmonizacji działań na wielu płaszczyznach . Jednymi  nich są właśnie kwestie prawne i podatkowe.

W II części cyklu znajdziesz inne ważne aspekty zakładania JDG. Dowiesz się  m.in. na co zwracać uwagę przy zawieraniu podstawowych umów towarzyszach rozpoczęciu prowadzeniu biznesu tj. umowa najmu, rachunku bankowego czy umowy z biurem rachunkowym.

Mam nadzieję, że podobał Ci się wpis i wyniosłeś z niego wiele praktycznych informacji.  Jeżeli masz jakieś pytania związane właśnie z stroną prawną zakładania JDG pisz śmiało w komentarzach. Pokaż artykuł znajomym, może ich też zainteresuje.

 

„The way to get started is to quit talking and start doing.” 
Walt Disney

 

zakładanie działalności gospodarczej, własna firma

eko | Flickr CC

 

Brak komentarzy

Anuluj