terminy składania sprawozdań w bazie danych o odpadach

Terminy składania sprawozdań w BDO

Wiesz, jakie są aktualne terminy składania sprawozdań za wytwarzane odpady i wprowadzanie opakowań? Ten artykuł precyzyjnie odpowiada na te pytania.

Podmioty wpisane do rejestru BDO mają wiele obowiązków. Takich, z których są skrupulatnie rozliczane, a za ich nieprzestrzeganie grozi kara. Nie ma tutaj miejsca na żarty i trzeba potraktować sprawę poważnie. Jednym z nich jest obowiązek składania corocznych sprawozdań. Najlepiej w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu (sprawdź tutaj).

W ustawie o odpadach znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące sprawozdawczości. Co do zasady możemy wyróżnić 2 podstawowe rodzaje sprawozdań. Należą do nich:

  • sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami (sprawozdanie o odpadach),
  • sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi (sprawozdanie o opakowaniach).

Zgodnie z ogólną normą każde z tych sprawozdań należy złożyć do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy właściwemu marszałkowi województwa. Przykładowo, sprawozdanie za odpady i opakowania w 2020 r. składamy do 15 marca 2021 roku.

W 2019 roku reguła ta uległa zmianie. Jak myślisz dlaczego? Tym razem to nie wina Tuska, a za całość odpowiada pandemia COVID-19. Ze względu na panująca sytuację w kraju postanowiono opóźnić terminy składania sprawozdań i sytuacja wygląda następująco:

  • sprawozdanie o odpadach składamy do 31 października 2020 r.
  • sprawozdanie o opakowaniach składamy do 11 września 2020 r.

Pamiętajmy, żeby nie mylić tych terminów. Każdy z nich dotyczy czegoś innego, a informacje w nich zawarte nie powinny się dublować. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że to często występujący w praktyce problem. Nie raz widziałem sprawozdania, w których opakowania traktowane są jako odpad, co jest błędem w przypadku podmiotów wprowadzających je do obrotu.

Terminy składania sprawozdań | bdo.ms.gov.pl

Jeżeli uzyskałem wpis do BDO w 2021 roku to mam obowiązek składania sprawozdania za 2020?

Jeśli rozpocząłeś swoją działalność dotyczącą gospodarki odpadami lub opakowaniami w 2021, to ten obowiązek Cię nie dotyczy. Odmiennie sprawa wygląda w sytuacji przedsiębiorców, którzy prowadzili swoje firmy przed 2021 rokiem. Jak myślisz, co wtedy?

Sprawa jest całkiem jednoznaczna. Jeżeli przed tym terminem przedsiębiorstwo wytwarzało odpady lub wykorzystywało opakowania, to należy złożyć sprawozdanie za 2020. Nie ma taryfy ulgowej. Z wyjątkiem zwolnień przewidzianych w ustawie i rozporządzeniach.

Jak widzisz, tematyka sprawozdań i terminów ich składania w 2020 roku może przysporzyć sporo problemów. W szczególności osobom nie mających czasu na zgłębianie tych zagadnień. Warto jednak wywiązać ze swoich obowiązków, żeby nie narazić się na kary i inne nieprzyjemności. Zwłaszcza, że wartość poszczególnych administracyjnych kar pieniężnych może sięgać nawet 1 000 000 zł.

Terminy składania sprawozdań za rok 2020 w BDO

W tym roku Ministerstwo Klimatu i Środowisko nie planuje przesunięcia terminów składania sprawozdań. Obowiązują te wskazane w ustawie w ustawie o odpadach. Zatem sprawozdanie z wytwarzanych odpadów lub sprawozdanie za wprowadzanie produktów w opakowaniach składamy do 15 marca 2021 roku. Natomiast na sprawozdanie komunalne odbiorców odpadów od właścicieli nieruchomości mamy czas do 31 stycznia 2021 roku.

Złóż sprawozdanie w terminie i unikaj kar

Warto również pamiętać, że 28 lutego 2021 roku mija termin wniesienia opłaty rocznej (100 zł dla mikroprzedsiębiorców, 300 zł dla pozostałych). Opłata produktowa, podobnie jak sprawozdanie powinno zostać opłacone do 15 marca 2021 r.

Do kompletu zostaje jeszcze opłata na publiczne kampanie edukacyjne. Rozliczamy ją na koniec danego roku kalendarzowego. Za 2020 r. płacimy do 31 grudnia 2020 r. Jeśli przekroczmy termin, to nie naliczamy z tego tytułu odsetek. Ustawodawca nie zadbał o odpowiednie przepisy (brak odesłania do Ordynacji podatkowej).

Chcesz dołączyć do Grupy?

Specjalnie dla osób poszukujących informacji na temat rejestru BDO stworzyłem dedykowaną grupę na Facebooku. Jej zadaniem jest łączenie ludzi mających doświadczenie z gospodarką odpadami, dzielenie się wiedzą oraz wzajemna pomoc. Rozwiązujemy problemy, odpowiadamy na pytania i na bieżąco monitorujemy sytuację. Chcesz dołączyć?

Jeśli tak, mam dla Ciebie specjalne zaproszenie. Wystarczy, że naciśniesz w link wskazany tutaj. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z wiedzy i doświadczeń członków Grupy. Wszystko bezpłatnie – z zachowaniem odpowiednich standardów dyskusji i wzajemnego szacunku. Zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości. Przekonaj się sam.

Potrzebujesz konsultacji?

Nie wiesz, w jaki sposób wypełnić sprawozdanie w BDO i obliczyć opłaty? Napisz do mnie na adres kancelaria@konradsiekierda.pl Wyjaśnię, jakie obowiązki ewidencyjne i sprawozdawcze nakładają przepisy. Możesz również wypełnić formularz kontaktowy dostępny tutaj.

wniosek o ogłoszenie upadłości

Potrzebujesz wsparcia przy składaniu sprawozdania w BDO?

Napisz do mnie. Kompleksowo załatwię sprawę. Rejestruję w BDO, składam sprawozdania i wspieram w prowadzeniu ewidencji. Organizuję również szkolenia i warsztaty (ilość miejsca ograniczona).

Odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin. Szybko i konkretnie załatwimy sprawę. Stawiam na praktyczne i skuteczne rozwiązania, dopasowane w 100% do potrzeb klienta. Zapraszam do współpracy.

zwolnienie, ewidencja odpadów

Następny artykuł

Kto nie prowadzi ewidencji odpadów w BDO?

Brak komentarzy

Anuluj